Zelené tipy
19. 4. 2019
Zelené tipy

7 věcí, které zjistíte, až když se stěhujete

19. 4. 2019
Najít užitečnou radu ohledně stěhováků je brnkačka. Jenže nikdo už vám nepoví, jak si poradit s banalitami. Dali jsme do kupy zkušenosti lidí, co už se párkrát stěhovali. Nechybujte stejně jako oni.
Mladý pár s kávou při stěhování

Kolik krabic si zabalit, co nakoupit a jak elegantně vyřešit poštu? Problémy číhají hlavně tam, kde je nečekáte. Nenechte si zavařit od lednice a zabalte si správně napoprvé.

Kolik potřebujete krabic?

Hodně. Jednoduchá rada platí pro garsonku i rodinný domek – spočítejte, kolik krabic potřebujete. A až to uděláte, vynásobte číslo 3krát. Kromě toho se neobejdete bez bublinkové fólie, izolepy, provázku a centrofixu. Hodí se i ochranné kartonové rohy na hrany, aby se nábytek nepoškodil, nůž na koberce a spoustu pytlů do koše. Myslete i na stěhování kytek. Potřebujete sáčky. Uvážete je kolem stonku a hlína se cestou nerozsype.

Div jménem dosílka

Zrušit pojistku domácnosti, pokud máte, a dát echo všem úřadům a institucím. Takovou informací vás neohromíme, a tak vás radši pošleme na poštu. Ano, na poštu. Vyplňte si tam žádost o změně místa dodání zásilek a domluvte si dosílání pošty, která dojde na původní adresu. Některé dopisy se vyplatí neprošvihnout.

Připojte se k Elektřině Nazeleno

Poctivý do posledního šroubku

Všechno poctivě popište. Nebude to větší otrava, než následky, pokud to necháte plavat. Na každou krabici napište, co v ní je a do jaké místnosti patří. Čím víc detailů, tím lépe. Krabice si očíslujte a zapište jejich počet v každém pokoji. Bude trvat přinejmenším několik dnů, než všechno vybalíte. Život je snazší, když víte, kam sáhnout. Speciální disciplína je rozmontovaný nábytek. Označte si každý kus a stejně tak i šroubky. Chcete si ulehčit život a místo do novin či bublinek balit drobnosti mezi oblečení? Nedělejte to. Předejdete rozbitému porcelánu i běhání mezi místnostmi během vybalování.

Pozitivní energie do nového domova

Pamatujte, že musíte včas přehlásit energie a plyn. Počítejte s více než 2 týdny. Moment, kdy se člověk stěhuje, je ideální chvíle zamyslet se. Od koho chcete elektřinu a plyn nově odebírat? Vyplatí se vám zelená elektřina? Cenu si spočítáte na webu. Objednávku vyplníte online a o všechno ostatní je postaráno.

Každý nakonec zjistí, že má moc věcí. Co s nimi?

Jsou záležitosti, které se vyplatí řešit dokonce dřív než převod energií a plynu. Přeberte si věci včas – neuvěříte, kolik jich máte, i když žijete celkem minimalisticky. Pokud začnete na poslední chvíli, nezbyde vám, než nepotřebné věci vyhodit nebo je tahat s sebou do nového. Začnete-li včas, zjistíte, že máte mraky možností. Stěhování bude méně a povznášejícího pocitu až nad hlavu. Oslovte psí útulky – možná se jim hodí starý koberec, polštář či deky. Pozvěte přátele a uspořádejte bazar nebo oblečení prodejte či věnujte charitě. Speciální kontejnery na textil jsou také možnost.

Udělejte si první dny hezké. Sbalte si tašku první pomoci

Moka konvičku je dobré přibalit s sebou.

Nepočítejte s tím, že budete mít hned vybaleno. Ani že všechno okamžitě najdete. Dokonce ani při precizním popisováním krabic. Připravte si tašku s tím nejnutnějším k životu. To ovšem není jen dostatek spodního prádla a kartáček na zuby. Na seznam patří i vaše oblíbená moka konvička s množstvím kávy, které vystačí na prvních pár dnů.

Nenechte se napálit ledničkou

Vyklidit skříně, zbavit se všeho, co nepoužíváte, vyjíst zásoby a především – rozmrazit lednici s mrazničkou. Spotřebič se bude tvářit suchý jak saharská poušť, ale počkejte 2-3 dny. Aspoň u některých typů. Není nic smutnějšího, než když voda vyteče mezi krabice s věcmi. Zkontrolujte také, že lednici nikdo nezapojí dřív než za několik hodin poté, co ji postavíte do svislé polohy. Jinak se může nenávratně poškodit.

Připojte se k Elektřině Nazeleno