NOVINKA! Máte plyn? Připojte se k ekologičtějšímu Plynu Naplno! To mě zajímá
Naši výrobci
21. 1. 2020
Naši výrobci

Na vlnách malé vodní elektrárny v Nižboru

21. 1. 2020
K výrobě elektřiny přistupují ve středočeském Nižboru maximálně šetrně – při stavbě menší vodní elektrárny myslel její majitel Miloš Švestka i na přechod pro ryby. Tato konstrukce umožňuje rybám a dalším vodním živočichům přirozený pohyb při migraci.
Majitel vodní elektrárny Miloš Švestka (vlevo)

Miloš Švestka se při provozu elektrárny s instalovaným výkonem 280 kW od roku 2012 střídá se svými dvěma společníky každý den i během víkendů. „Odmalička mě bavily vodní stavby a líbily se mi přehrady, proto jsem často navštěvoval různé elektrárny,“ vysvětluje Miloš Švestka, jak se k myšlence provozu vlastní vodní elektrárny dostal.

Občas je to boj s přírodními živly

Velkou výhodou vody je na rozdíl od solární energie její stabilita. Elektrárna je v provozu 24 hodin denně po celý rok a zatím se nestalo, že by musela kvůli nízkému stavu vody vypínat. Pouze v době největšího sucha musí částečně svůj provoz omezit, aby udržela dostatek vody přes jez, a nepoškodila tak životní prostředí.

Připojte se k Elektřině Nazeleno

Kromě sucha se musí pan Švestka vypořádat i s tuhými mrazy. Když teploty klesnou pod -7 °C, voda při doteku s kovovými stavidly okamžitě namrzá a ledová tříšť zamezuje přístupu vody do elektrárny. „V zimě mi často okolo půlnoci začnou chodit notifikační SMS zprávy. Okamžitě vyrážím do terénu a často až do rána zápasím s ledem a doluji ho, abych udržel plynulý tok,“ popisuje Miloš Švestka svou nelehkou práci.

Malá vodní elektrárna v Nižboru

Energie pro tisícovku domácností

Malá vodní elektrárna dokáže zásobovat vyrobenou energií až 1 000 rodinných domů, což je přibližně velikost celého Nižboru. Nejen láska k přírodě, ale i důvěra v budoucnost obnovitelných zdrojů, dodává Miloši Švestkovi dost energie, aby svou nelehkou práci zvládl. Motivuje ho i to, že stále více domácností má zájem odebírat Elektřinu Nazeleno, která pochází výhradně z přírodních zdrojů. „Trochu mě mrzí, že podíl čistých zdrojů se v české distribuční síti pohybuje jen něco málo pod 15 %. Potenciál pro jejich růst je obrovský,“ uzavírá.